Niezapisane w indeksie …

Prof. dr hab. n. med. Waldemar Janiec

NIEZAPISANE W INDEKSIE

Nasze studia w Śląskiej Akademii Medycznej w latach 1954–1961

Nasze studia niezapisane w indeksie, są to wartości przekazane nam przez naszych Profesorów. Nie były objęte programem nauczania, nie wchodziły w zakres ćwiczeń i nie podlegały egzaminom. Studia niezapisane w indeksie były wartością dodaną i stanowiły dla nas ważny element naszego wyszkolenia zawodowego. Nasza znajomość fizyki wyuczona przed studiami była teoretyczna, określona w dużej mierze wzorami, prawami Newtona, Faradaya i innych wielkich fizyków. Prof. Marian Puchalik ukazał nam piękno fizyki od strony praktycznej. Na podstawie przejazdu pociągu z Katowic do Zabrza, przez Chorzów, Rudę i Chebzie, w sposób praktyczny nauczył nas zasady ruchu jednostajnie przyspieszonego, oddziaływania mas i innych złożonych zasad fizyki. Jego asystent, mgr Andrzej Geisler, szybko nauczył nas właściwości dobrej wagi i zasad ważenia. Dobra waga, jak mawiał, „powinna być jak kobieta, dokładna, czuła, rzetelna i mieć długie ramiona”. Tę analogię mógł wypracować w okresie, kiedy oprócz studiowania fizyki zajmował się sztuką i występował w balecie w Teatrze Wielkim w Krakowie.

Pobierz pełen tekst w formacie PDF
CATEGORY: WSPOMNIENIA