Z inicjatywy doc. Dr hab. Bożeny Hyger-Małeckiej w dziewięciu ośrodkach pediatrycznych i noworodkowych w województwie katowickim wprowadzono metody wczesnej rehabilitacji przyłóżeczkowej.
30 czerwca – Senat ŚAM wystąpił z wnioskiem do ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej o powołanie w ŚAM Wydziału Analityki Lekarskiej.
Wrzesień – na bazie Szpitala Miejskiego nr 3 w Katowicach-Załężu przy ul. Pośpiecha 14 utworzono II Klinikę Chorób Dzieci. Jej organizatorem i kierownikiem był dr hab. med. Mieczysław Krauze.
Do użytku zostało dopuszczone „śląskie płuco-serce”, skonstruowane przez dr. n. med. Zygmunta Antoszewskiego, we współpracy z Politechniką Śląską. Aparat umożliwiał przeprowadzanie zabiegów na otwarty sercu w krążeniu pozaustrojowym.
Prof. Hózef Gasiński wspólnie z zespołem kierowanym przez dr. hab. Leszka Gieca po raz pierwszy na Śląsku dokonali wszczepienia rozrusznika serca.
Luty – na podstawie zarządzeń ministerstw Oświaty i Szkolnictwa Wyższego oraz Zdrowia i Opieki Społecznej powstało Studium Doktoranckie. Pierwszym kierownikiem Studium był prof. nadzw. Stanisław Szyszko.
Pod kierownictwem dr. Wojciecha Grzywny z Katedry Pediatrii w Zabrzu, we współpracy z Instytutem Medycyny Pracy w Sosnowcu, powstał w Zabrzu pierwszy w kraju Ośrodek Ostrych Zatruć u Dzieci.
26 maja – zarządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej powołano w ŚAM Wydział Farmaceutyczny.
23 sierpnia – na mocy rozporządzenia Rady Ministrów siedzibą Śląskiej Akademii Medycznej im. L. Waryńskiego stało się miasto Katowice.
1 października – na nowo otwartym Wydziale Farmaceutycznym odbyła się uroczysta przysięga 40 studentów I roku. W roku akademickim 1971/1971 jedynym zatwierdzonym kierunkiem kształcenia była analityka kliniczna.
Listopad – rektorem ŚAM został prof. nadzw. dr hab. Józef Han Jonek.
Marzec – w Klinice Okulistyki w Katowicach dokonano pierwszego w Polsce przeszczepu rogówki.