7 stycznia – odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Biblioteki Głównej SUM. Stan księgozbioru wynosi ponad 140 tys. woluminów książek oraz ponad 30 tys. woluminów czasopism naukowych. Dostępnych jest ponad 30 elektronicznych baz związanych z medycyną i naukami pokrewnymi.
Pierwsza w Polsce operacja zaćmy z wszczepieniem soczewki bioanalogicznej, umożliwiającej wyraźne widzenie do dali i z bliskiej odległości, została przeprowadzona w szpitalu klinicznym przy Ceglanej w Katowicach. Soczewka kształtem i materiałem, z jakiego została wykonana, jest zbliżona do soczewki naturalnej maksymalnie jak pozwala na to współ- czesna nauka i technologia.
Zespół lekarzy z Kliniki Urologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Andrzeja Paradysza wykonał pierwszą w Polsce operację wszczepienia hydraulicznej, trzyczęściowej protezy prącia pacjentowi z zaburzeniami erekcji.
1 marca – w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej SUM rozpoczęły się I Wojny Symulacyjne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Do rywalizacji stanęły dwie drużyny. Wydział Lekarski z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu reprezentowali: Marlena Wieprzycka, Karolina Snopek, Mateusz Machura i Adam Wojtaszczyk z Wydziału Lekarskiego w Katowicach w zawodach wzięli udział: Mateusz Bukański, Maciej Juśko, Paweł Jonarski i Rafał Pindelski.
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 5 SUM w Katowicach został laureatem pierwszej edycji Konkursu Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia.
Towarzystwo Lekarskie Warszawskie przyznało Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Katowicach Medal Ludziom i Ojczyźnie, jako wyraz najwyższego uznania i wdzięczności. Medal na ręce JM Rektora prof. Przemysława Jałowieckiego przekazał podczas uroczystości odnowienia dyplomów prof. Jerzy Jurkiewicz.
Na wniosek JM Rektora prof. dr hab. n. med. Przemysława Jałowieckiego i Senatu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej otrzymał z rąk prof. Barbary Kudryckiej, minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. dr hab. n. med., wielokrotny doktor honoris causa Franciszek Kokot.
29 października – przy Klinice/Oddziale Hematologii i Transplantacji Szpiku mieszczącej się w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach otwarto mieszkanie dla pacjentów po przeszczepach szpiku.
16 listopada – odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Pierwszego Wieku. Zajęcia rozpoczęło dwadzieścioro dzieci w wieku 11-13 lat. Studentów powitali: Prorektor ds. Studiów i Studentów prof. dr hab. n. med. Joanna Lewin-Kowalik, Dziekan WNoZ prof. Violetta Skrzypulec-Plinta oraz Prodziekan Wydziału dr hab. n. hum. Lesław Niebrój.
3 grudnia – w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym im. Prof. Kornela Gibińskiego SUM w Katowicach przeprowadzono pierwsze na Śląsku zabiegi z użyciem NanoKnife. Urządzenie zostało użyczone przez producenta. NanoKnife służy do niszczenia komórek nowotworowych za pomocą prądu elektrycznego.
9 stycznia – w Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii przeprowadzono zabieg Gamma Knife u najmłodszej pacjentki w Polsce. Była nią dziesięcioletnia Julka z Zabrza, u której niezłośliwy guz powodował m.in. napady padaczki i uniemożliwiał normalne życie.
10 stycznia – odbyło się uroczyste otwarcie specjalistycznego ośrodka onkologicznego w Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii SPSK Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej.
SPSK nr 7 SUM Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca zajęło trzecie miejsce, a SPSK im. A. Mielęckiego SUM piąte miejsce wśród szpitali klinicznych i resortowych w ogólnopolskim finansowym rankingu szpitali opublikowanym przez magazyn Forbes.
Urząd Patentowy RP zatwierdził dwa wynalazki, które powstały przy udziale prof. dr hab. n. med. Jacka Kasperskiego, Prodziekana Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu, kierownika Katedry Protetyki i Materiałoznawstwa Stomatologicznego SUM. Pierwszy patent dotyczy przyrządu do pomiaru podatności błony śluzowej jamy ustnej. Drugi opatentowany wynalazek to urządzenie do przesiewowych badań stopnia rozdrobnienia pokarmu przeznaczone do oceny efektywności narządu żucia i jakości przygotowania składników pokarmowych do dalszego procesu trawiennego.
11 lutego – w Kielcach, odbyło się uroczyste nadanie tytułu Doktora Honoris Causa Politechniki Świętokrzyskiej Profesorowi Krzysztofowi Kluszczyńskiemu. W uroczystości wziął udział Prorektor ds. Nauki SUM prof. dr hab. n. med. Jan Duława.
3 października – na Zamku Królewskim w Warszawie miała miejsce uroczystość wręczenia medalu Gloria Medicinae osobom szczególnie zasłużonym w dziedzinie medycyny. Wśród wyróżnionych prestiżowymi orderami znalazł się prof. dr hab. n. med. Jacek Gawrychowski, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu SUM. Dekoracji Medalem Gloria Medicinae dokonali: Kanclerz Kapituły, prof. dr hab. n. med. Wojciech Noszczyk i Sekretarz Kapituły, prof. dr hab. med. Tadeusz Tołłoczko
14 stycznia – w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach odbyły się wybory na Rektora i Prorektorów Uczelni. W wyniku głosowania Rektorem na kadencję 2016-2020 został wybrany ponownie prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki.
Martyna Mączka, absolwentka Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach została zwyciężczynią ogólnopolskiego konkursu Położna na medal.
1 marca – dwa szpitale Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach: Uniwersyteckie Centrum Okulistyki i Onkologii oraz SP Centralny Szpital Kliniczny im. prof. K. Gibińskiego w Katowicach połączyły się tworząc Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Do dyspozycji pacjentów jest ponad 600 łóżek oraz, co najważniejsze, pełny zakres świadczeń medycznych: od kompleksowej diagnostyki poprzez poradnie specjalistyczne oraz pełnoprofilowe leczenie szpitalne.
40 dzieci zostało zoperowanych w Polsce w łonie matki w Katedrze i Oddziale Klinicznym Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym SUM w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu, jedynym w kraju ośrodku przeprowadzającym operacje dziecka i z rozszczepem kręgosłupa z przepukliną oponowo-rdzeniową w łonie matki.
Zespół w składzie: Dawid Marciniak (V rok, kierunek lekarski, Wydział Lekarski z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu), Adrianna Jagosz, Szymon Goliński, Oliver Firszt (IV rok, kierunek lekarski, Wydział Lekarski z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu), Adam Pawiński (III rok, ratownictwo medyczne, Wydział Lekarski z Oddziałem Lekarsko Dentystycznym w Zabrzu) zdobył I miejsce w tegorocznych Zawodach Symulacyjnych SUM WARS.
1 czerwca – w auli im. prof. dr. hab. Witolda Zahorskiego w Katowicach-Ligocie, odbyła się uroczystość promocji Pana prof. Jacques’a J.M. van Dongena na doktora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
10 czerwca – w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach otwarto zmodernizowany Oddział Chirurgii Przewodu Pokarmowego.
30 września – ceremonia nadania tytułu Profesora Honorowego SUM prof. dr. hab. n. med. Waldemarowi Jańcowi.
U progu nowego roku akademickiego Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach zmienia swój wizerunek. Modyfikacji uległy zarówno herb, jak i logo Uczelni, które uzyskało prosty, nowoczesny wygląd. Nowy logotyp SUM skonstruowany jest na bazie okręgu ze stylizowanych liter skróconej nazwy Uczelni oraz krzyża medycznego, określającego jej profil kształcenia. Płaskie aple koloru i mocne formy inspirowane są industrialnym charakterem Śląska. Poszczególne elementy oraz kształty powtarzane są konsekwentnie w obrębie całego znaku, nadając mu spójności.
Zespół specjalistów I Oddziału Kardiologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 7 Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. L. Gieca, kierowany przez prof. dr. hab. n. med. Katarzynę Mizię-Stec, wykonał ablację lewego przedsionka serca u kobiety w 20 tygodniu ciąży. 32 letnia pacjentka została przekazana z innego ośrodka do GCM z powodu ustawicznego częstoskurczu nadkomorowego dochodzącego do 220/min. Pacjentka nie mogła zostać poddana standardowemu leczeniu farmakologicznemu, a w związku z zagrożeniem życia jej i dziecka podjęto decyzję o wykonaniu ablacji.
Troje nastolatków — dwie dziewczyny i chłopak — przeszło operacje bariatryczne w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II. Trzy pokazowe operacje bariatryczne laparoskopowej rękawowej resekcji żołądka pacjentów cierpiących na otyłość olbrzymią, ważących ok. 150 kg, przeprowadził zespół, któ- remu przewodniczył chirurg dziecięcy prof. Marc Michalsky, kierownik Centrum Zdrowego Odżywiania Szpitala Dziecię- cego Nationwide Children’s Hospital w Columbus w Stanach Zjednoczonych. Przy stole operacyjnym wspomagali go lekarze z GCZD.
Specjaliści z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przeprowadzili u 48-letniej pacjentki bardzo skomplikowany zabieg rekonstrukcji trzonu żuchwy strony lewej za pomocą przeszczepu z kości strzałkowej na mikrozespoleniach naczyniowych. Do rekonstrukcji użyto fragmentu kości strzałkowej lewego podudzia pacjentki, wraz z żyłami i tętnicą strzałkową.
Zespół specjalistów Oddziału Kardiochirurgii SPSK nr 7 SUM Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. L. Gieca pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Marka Jasińskiego, wykonał dwie operacje naprawcze u pacjentów z tętniakiem aorty wstępującej wraz z ciężką niedomykalnością zastawki aortalnej. Istotą operacji było pozostawienie pacjentom własnej zastawki aortalnej i wszczepienie pierścienia, dzięki któremu uszczelniono przepływ krwi. To jedna z pierwszych w Polsce tego typu operacja.
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przy ul. Medyków 14 w Katowicach-Ligocie powstała nowa pracownia rezonansu magnetycznego z najnowszym w Polsce aparatem rezonansu magnetycznego MAGNETOM Skyra 3T firmy Siemens.
Stymulatory nerwu błędnego wszczepili dwojgu pierwszym pacjentom lekarze w Szpitalu Klinicznym nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego — Górnośląskim Centrum Medycznym (GCM) w Katowicach. U obojga zaobserwowano poprawę. Planowane są kolejne zabiegi.
Śląscy naukowcy opracowali antybakteryjny materiał stosowany w druku przestrzennym. Za pomocą drukarek 3D można z niego tworzyć m.in. aparaturę medyczną lub implanty, na których nie dojdzie do rozwoju bakterii. Wynalazek od niedawna jest komercjalizowany. Twórcami tego patentowego rozwiązania są naukowcy z Instytutu Nauki o Materiałach oraz Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego oraz z Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
15 marca – w Oddziale Klinicznym Okulistyki Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, mieszczącym się w Szpitalu Kolejowym w Katowicach, zespół pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Edwarda Wylęgały wykonał pierwsze w Polsce zabiegi ultradźwiękowej plastyki ciała rzęskowego ( ang Ultrasound Ciliary Plasty- UCP).
Unikatowy w skali światowej zabieg polegający na uszczelnieniu perforacji wolnej ściany lewej komory serca i przezskórnego leczenia ciężkiej niewydolności zastawki mitralnej wykonali kardiolodzy w SPSK nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. L. Gieca.
Specjaliści z Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, przeprowadzili pierwsze w Polsce przeszczepy komórek macierzystych nabłonka rogówki u pacjentów z uszkodzoną powierzchnią oka po oparzeniu wapnem gaszonym, czyli wodorowęglanem wapnia — jednym z najczęściej spotykanych środków chemicznych uszkadzających powierzchnię oka.
Stworzenie aplikacji mobilnej MedicLearn na telefon dla studentów, ułatwiającej naukę do egzaminów.
6 października – Ceremonia nadania tytułu doktora honoris causa Pani Janinie Ochojskiej-Okońskiej.
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach dołączył do elitarnego grona instytucji, które uzyskały prestiżowe Logo HR Excellence in Research, nadawane przez Komisję Europejską instytucjom prowadzącym działalność badawczo-rozwojową.
16 października – w kampusie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach mieszczącym się w Zabrzu-Rokitnicy odbyła się uroczystość zamknięcia kapsuły czasu zawierającej przesłanie do przyszłych pokoleń.
Prof. dr hab. n. med. Franciszek Kokot został wyróżniony tytułem doktorem honoris causa Uniwersytetu Opolskiego.
22 listopada – prof. dr hab. n. med. Aleksander Sieroń, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, odebrał tytuł doktora honoris causa Politechniki Śląskiej.